7980 résultats (Affichage des résultats 1 - 30)
Modifier votre recherche
1.
Commander
Prix: EUR 13,71
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Karlstad; Värmlands museum, 1975. 22x15,5 cm. 101-122 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Svaga solkfläckar på bakre omslag. Fint ex. Dedikation: "Bernt [Olsson] med hälsning och tack från tillgivne vännen Harald". N° de réf. du libraire 20053

2.
Commander
Prix: EUR 96
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Landskrona, 1915. 26,5x19 cm. viii, 232 s. + 7 planschblad med fotografier. Senare brunt halvfranskt band (Carl Södermans bokbinderi, Landskrona) med fem upphöjda bind och marmorerade pärmpapper. Främre omslaget medbundet. Rygg och pärmhörn lätt nötta. Fint ex. "Högre allmänna läroverkets / Landskrona" stämplat på främre innerpärm. Tillsammans med: Högre Allmänna Läroverket i Landskrona. Invigning av tillbyggnad den 23 april 1955. Landskrona, 1955. 25x18 cm. 84, (2) s. + 3 planschblad med fotografier. Skinnband (trol. Carl Söderman) med fem upphöjda bind och förgylld ram på främre pärm. Främre omslaget medbundet. Med ägarens/mottagarens namn i förgyllning nederst på främre pärm: "Arne Bengtson / 11.6.1958". Lätt nötta falsar. Fint ex. De båda böckerna innehåller historik över skolan asmt dess lärare, och är illustrerade, förutom fotografier, med planritningar. Ur Arne Bengtsons bibliotek. Bengtson (1913-1983) var doktor i nordiska språk och rektor vid Landskrona Högre allmänna läroverk. N° de réf. du libraire 20056

3.
Commander
Prix: EUR 10,97
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Litteraturvetenskapliga institutionen vid Stockholms Universitet, 1983. 24x16,5 cm. 241-304 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Liten nagg vid rygghuvud resp. ryggfot. Främre omslag med en svagt mörknad rand i yttermarginalen. Innehåll: Claes-Göran Holmberg: "En dröm: en tidskrift för ungdom och uppror" - om 30-talet och tidskrifterna / Björn Julén: "Storkungens lejonjakt". Om koordinaten Ebbe Linde -- Arnold Ljungdal / Örjan Lindberger: Eyvind Johnson i början av trettitalet: Bobinack / Ebba Witt-Brattström: "Livets egen runsten". Moa Martinson och realismens döda vinkel / Per-Olof Mattsson: Sanningen om sitt jag finner man inte vid skrivbordet! Om Rudolf Värnlunds roman Förbrytare / Recension. N° de réf. du libraire 20074

4.

Västgötalagret.

Claesson, Stig
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 20,57
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: [Malmö]; Cavefors, 1965. Originalupplaga. 15x14,5 cm. 206, (1, 1 blank) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Några små riss i skyddsomslaget. Rygghuvudet aningen tilltryckt. Exlibris på dedikationsbladet (Hjördis Lundén-Andersson). Bra ex. N° de réf. du libraire 20077

5.

Slott och herresäten i Sverige: Uppland 1-2.

Söderberg, Bengt G.
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 68,57
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Malmö; Allhems förlag, 1967. 22x15 cm. 388, (2) s. + 29 planscher med färgfotografier & 366, (1, 1 blank) s. + 37 planscher med färgfotografier samt 1 utvikbar karta. Rikt illustrerade med svartvita fotografier i texten. Förlagets röda konstläderband med röda övre snitt och tryckta skyddsomslag. Skyddsomslagens övre kanter aningen nötta. Fin uppsättning. N° de réf. du libraire 20010

6.
Commander
Prix: EUR 274,30
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Hamburg; sumtibus Abrahami Vandenhoeck, litteris Jo. Georgii Piscatoris, 1734. Third edition. 4:o. 20,5x16,5 cm. (19, 1 blank), 576, (40) pp. Contemporary half leather with five raised bands, marbled boards and edges. Spine with shallow cracks and a small loss at head of spine. The corners are a bit bumped and worn. A small cornerloss on pp. 227/228 and a minor loss in lower margin of pp. 359/360. A neat repair in lower margin of pp. 376/377. A few small scattered stains. Recurring faint dampstains in margins, which affect the text on the last c:a 100 pages. This work on medical prognosis by Alpini (1553-1616) was first published in 1601. N° de réf. du libraire 20022

7.

Bonniers Litterära Magasin. Nr. 8. Oktober 1951.

BLM] Runnquist, Åke (red.)
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 12,34
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1951. 26x18,5 cm. 569-648 s. Häftad med tryckt omslag. Ryggfoten obetydligt nött. Fint ex. Ur innehållet: Gunnar Ekelöf: Studier och varianter / Lars Göransson: Requiem. Novell / Rut Hillarp: Därför att. Dikt / Martin Lamm: Mina minnen av Hjalmar Bergman / Harry L. Schein: Den nya myten om F. Scott Fitzgerald. N° de réf. du libraire 20030

8.

Gräsen i Thule. Dikter.

Martinson, Harry
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 13,71
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1958. Originalupplaga. 24x16,5 cm. 106, (3, 2 blanka) s. Häftad med tryckt vikomslag. Omslaget med lätt nött rygg samt ett riss i bakre nedre fals. Bra ex. N° de réf. du libraire 20041

9.
Commander
Prix: EUR 82,29
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1886. Originalets titel: Vojna i mir (1869). 18x12,5 cm. 415, (1 blank) & 321, (1) & 392 & 395, (1 blank) s. + 6 s. förlagsreklam. Två samtida ljusbruna halvfranska band med marmorerade pärmpapper. Omslag ej medbundna. Pärmhörnen något nötta. Ljusrand överst på andra volymens främre pärm. Lagad reva i den inre marginalen på s. 383, 410, 412-413 och 415 i första delen; på s. 23, 26, 47 i andra delen; på s. 386, 388-389, 391 i tredje delen; samt på s. 2, 4, 13, 15, 18, 39 i fjärde delen. Spridda fläckar, fingeravtryck och hörnveck, särskilt förekommande på de första c:a 50 sidorna i första delen. Första svenska utgåvan. Two volumes in contemporary brown half leather with marbled boards, wrappers not preserved. Corners are a bit worn. A faded streak on top of front board of the first volume. Small repairs in the inner margin of 18 pages. Scattered stains, fingerprints and cornerfolds, especially on the first ca. 50 pages in the first volume. First Swedish edition of "War and Peace". Åkerström, Bibliografi över rysk skönlitteratur översatt till svenska 628. N° de réf. du libraire 20047

10.
Commander
Prix: EUR 48
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Beirut; Palestine Research Centre, 1969. 21x11 cm. 6-page folding leaflet. Fine. The 33 articles of the covenant in English, among them the disputed no. 15, which contains the sentence: "The liberation of Palestine, from an Arab viewpoint, is a national (qawmi) duty and it attempts to repel the Zionist and imperialist aggression against the Arab homeland, and aims at the elimination of Zionism in Palestine.". N° de réf. du libraire 20055

11.
Commander
Prix: EUR 12,34
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Litteraturvetenskapliga institutionen vid Stockholms Universitet, 1982. 24x16,5 cm. 65-144 s. Häftad med tryckt omslag. Bra ex. Innehåll: Ingemar Algulin: Persisk litteratur i västerländsk spegel / Göran Hägg: Historien och framtiden. Walter Scott och historieromanen som formellt problem / Marc van den Steen: Några synpunkter på strukturproblemen i Lars Ahlins Bark och löv / Aris Antonis Fioretos: Spridd närvaro -- om Gunnar Ekelöfs "osynlig närvaro" / Per-Erik Brolinson & Holger Larsen: Splish Splash -- några aspekter på studiet av populärmusiktexter / Jean-François Battail: Franskspråkig litteraturforskning i Uppsala / Sven Linnér: Liten forskningsrapport från Åbo Akademi, litteraturvetenskapliga instiutionen / Recensioner. N° de réf. du libraire 20070

12.

Dråp i hastigt mod.

Claesson, Stig
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 13,71
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: [Staffanstorp]; Cavefors, 1966. Originalupplaga. 19x12 cm. 172, (1, 1 blank) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslaget med gammal prislapp på bakre panelen. Ett par svaga fläckar på övre snittet. Exlibris på titelbladet (Hjördis Lundén-Andersson). Bra ex. N° de réf. du libraire 20078

13.
Commander
Prix: EUR 68,57
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Malmö; Allhems förlag, 1969. 22x15cm. 436, (2)s. + 40planscher med färgfotografier samt 1 utvikbarkarta. Rikt illustrerad med svartvita fotografier i texten. Förlagets röda konstläderband med rött övre snitt och tryckt skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen naggat vid rygghuvudet, med ett par fläckar på främre respektive bakre panelen samt två revor som lagats med tejp från insidan. Boken är i fint skick. N° de réf. du libraire 20008

14.

Karantän. Roman.

Tunström, Göran
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 48
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1961. Originalupplaga. 19,5x12 cm. 116 (1, 1 blank) s. Häftad. Omslag av Lars Wellton. Några små veck längs nedre omslagskanterna. Fint ex. Författarens tredje bok och första roman. N° de réf. du libraire 20015

15.

Bonniers Litterära Magasin. Nr. 9. November 1951.

BLM] Runnquist, Åke (red.)
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 10,97
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1951. 26x18,5 cm. 649-726 s. Häftad med tryckt omslag. Liten fläck på s. 651/652. Bra ex. Ur innehållet: Elmer Diktonius: Två dikter [ Granpartitur resp. Kråkor och skator] / Sven Rosendahl: Klyftan. Novell / Ulf Wittrock: Ellen Key i närbild / Knut Stubbendorff: Hur gick det med Pinnebergs [om romanen av Hans Fallada]. N° de réf. du libraire 20031

16.

De heliga geograferna. Roman.

Tunström, Göran
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 13,71
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1973. Originalupplaga. 22x14,5 cm. 250, (1, 1 blank) s. Häftad. Omslag av Tage Åsén. Ryggen obetydligt nött, med en liten mörk prick samt aningen tilltryckt ryggfot. Svagt vikmärke på främre omslag. Läsexemplar för bokhandeln, med stämpel samt cirkulationslista (oskriven) på sista blanka bladet. N° de réf. du libraire 20042

17.
Commander
Prix: EUR 10,97
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm, 1971. 25x17,5 cm. 153-156 s. Häftad med tryckt omslag. Några små fläckar på främre omslag. Dedikation: "Bernt [Olsson] och hans hustru -- detta miniatyrporträtt, beställt! -- med önskan om god jul och gott nytt år från tillgivne vännen Harald". N° de réf. du libraire 20049

18.
Commander
Prix: EUR 12,34
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Litteraturvetenskapliga institutionen vid Stockholms Universitet, 1994. 24x16,5 cm. 100 s. Häftad med tryckt omslag. Svagt mörknad rand i främre omslagets yttermarginal. Fint ex. Tema för numret är Strindbergs En blå bok. Innehåll: Johan Dahlbäck: Strindberg och bokens slut / Thomas Olsson: "Religiös intuition och vetenskaplig". Litterär tematik i En blå bok / Gunnar Ollén: Personangreppen i En blå bok I / Margaretha Fahlgren: Mannen, försoningen och kvinnan / Magnus Florin: Pratet och tystnaden / Ulf Olsson: Korrekta texter, korrekt forskning och bristen på förnyelse -- ett samtal om Strindberg och litteraturvetenskapen / Aris Fioretos: "Också detta måste man av flera skäl teoretisera" Lönnroth, Longinus och litteraturteori / Recensioner. N° de réf. du libraire 20062

19.

Döden heter Konrad.

Claesson, Stig
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 13,71
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: [Staffanstorp]; Cavefors, 1967. Originalupplaga. 19x11,5 cm. 124, (2, 2 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslaget aningen nött vid ryggändar och pärmhörn. Exlibris på deltitelbladet (Hjördis Lundén-Andersson). Bra ex. N° de réf. du libraire 20075

20.
Commander
Prix: EUR 27,43
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: [Malmö]; Cavefors, 1964. Originalupplaga. 15,5x14,5 cm. 226, (1, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Exlibris på deltitelbladet (Hjördis Lundén-Andersson). Fint ex. N° de réf. du libraire 20076

21.

Segel. Sju poeter från Uppsala. En antologi.

Ringgren, Magnus (Red.)
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 10,97
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Kungshult; Symposion, 1991. 21,5x14 cm. 130 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Dikter av Åsa Dahllöf, Richard Dinter, Bo Gustavsson, Lars Häger, Annika Lindfors, Lars Nyström och Ann-Sofie Ohlander, samt med ett förord av Ringgren. N° de réf. du libraire 20012

22.
Commander
Prix: EUR 96
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Kristianstad; tryckte hos hof-secreteraren Fredr. F. Cedergren, 1815. 8:o. 18,5x12 cm. 178, (6) s. Samtida brunt halvfranskt band med titeletikett i grönt skinn, marmorerade pärmpapper och röda snitt. Rygg och pärmhörn nötta, etiketten lätt nött. Litet hål i nedre marginalen på s. 129/130 och i yttermarginalen på s. 173/174. Genomgående lätt fläckad. Många sidor med rättelser av äldre hand. Interfolierat exemplar som fyllts med noteringar, korta biografier över teologer som ej medtagits i verket, t. ex. har Pascal förts in. Gåvoanteckning på främre försättsblad av prästen K. W. Almqvist som fått boken efter sin svärfar, kyrkoherden och samlaren Jonas Sandell: "J. Sandell / socer genero / K. W. Almqvist / 1860". På det tomma bladet mellan s. 136 och 137 har Hampus Lyttkens fått en humoristisk artikel, möjligen författad av honom själv. Boken tillhörde senast Lyttkens och hans fru Ebba. N° de réf. du libraire 20020

23.

Bonniers Litterära Magasin. Nr. 6. Sommaren 1951.

BLM] Runnquist, Åke (red.)
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 12,34
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1951. 26x18,5 cm. 409-488 s. Häftad med tryckt omslag. Fint skick. Ur innehållet: Harry Martinson: Fem dikter / Artur Lundkvist: Bertina. Novell / Erik Asklund: Mormon Boy. Novell / Gustav Sandgren: Landsortsbo får brev. Minnen från 30-talet / Graham Greene: Revolvern i hörnskåpet / Vilgot Sjöman: Overklighetsproblemet hos Hjalmar Bergman. N° de réf. du libraire 20028

24.
Commander
Prix: EUR 17,14
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; AB Lindqvists förlag, 1952. 19,5x14 cm. 112 s. + 4 färgplanscher. Häftad med tryckt omslag. Några svaga fläckar på bakre omslag. Fint ex. N° de réf. du libraire 20036

25.

The Human Factor.

Greene, Graham
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 20,57
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: London; The Bodley Head, 1978. First edition, second issue, with the publisher's device on title page. 20,5x13,5 cm. 338, (1, 1 blank) pp. Publisher's green cloth with printed dustjacket. The spine has a slight lean. Jacket slightly faded at spine, and with a short tear on rear inner flap, otherwise fine. N° de réf. du libraire 20046

26.

Tidskrift för litteraturvetenskap. Årgång 21, 1992. Nr 4.

TFL] Luthersson, Peter (Red.)
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 10,97
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Lund; Litteraturvetenskapliga institutionen, 1992. 24x16,5 cm. 80 s. Häftad med tryckt omslag. Ryggen aningen nött och omslaget med lätt blekta marginaler. Innehåll: Helena Bodin: "Fröjda Dig, Du oförmälda Brud!" Gunnar Ekelöf och Akáthistoshymnen / Bengt Larsson: Gudinna i ett höstligt landskap. Gunnar Ekelöfs "Ad Clementiam" / Magdalena Wasilewska-Chmura: Det musikaliska i Ekelöfs poesi / Recensioner / Den kulturella identitetens kris -- en intervju med Michael Holquist / Robert Zola Christensen: Skift och arché-skrift hos Jacques Derrida. N° de réf. du libraire 20060

27.
Commander
Prix: EUR 10,97
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Lund; Litteraturvetenskapliga institutionen, 1980. 24x16,5 cm. 65-160 s. Häftad med tryckt omslag. Främre omslaget med en svagt mörknad rand i yttermarginalen. Liten fläck på titelbladet. Bra ex. Innehåll: Anders Palm: Modernism eller dysmorphism? - Om ett borglömt kapitel i nordisk modernism [om modernismens etablering i de nordiska länderna] / Bernt Olsson: Lyrisk modernism i Sverige och Danmark / Allan Olsen: Vita brevis? / O. K. Östle Bringager: Oppbrud i norsk 70-tallslyrikk? / Pirkko Alhoniemi: Christer Kihlmans Se upp Salige! / Recensioner. N° de réf. du libraire 20067

28.

Dödens ungar.

Åkesson, Sonja
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 13,71
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Göteborg; Författarförlaget, 1973. Originalupplaga. 19x11 cm. 64, (2, 1 blank) s. + förlagsreklam. Häftad med tryckt omslag. Omslagsvinjett av författaren. "Läsexemplar" stämplat på bakre omslag. N° de réf. du libraire 20013

29.
Commander
Prix: EUR 34,29
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Berlin; gedruckt im deutschen Verlag, 1941. 25x20 cm. 309, (1 blank) pp. Original printed wrappers. Spine ends are a bit chipped, the spine slightly worn and with two small paper labels. A small piece of paper from the verso of front wrapper has become stuck to inner margin of the title leaf. Contents are slightly toned, but fine. Stamps from the Slavic Institute at Lund University, Sweden. This first volume of the German documentation of Russian war crimes collects eyewitness reports of crimes committed towards civilians. N° de réf. du libraire 20019

30.

Bonniers Litterära Magasin. Nr. 5. Maj-Juni 1951.

BLM] Runnquist, Åke (red.)
(Lund, SKA, Sweden)
Quantité : 1
Commander
Prix: EUR 12,34
Autre devise
Frais de port : EUR 12
De Suède vers France
Destinations, frais et délais

Description du livre: Stockholm; Bonniers, 1951. 26x18,5 cm. 329-408 s. Häftad med tryckt omslag. Fint skick. Ur innehållet: Ebba Lindqvist: Han, den bleke besökaren / Bengt Anderberg: Stormningen av Tengor / Elsa Grave: Torquato Tasso. Dikt / Stina Aronson: Trio [novell] / Gudmar Hasselberg och Lars Forsell: Två generationer om Karlfeldt / Alfred Kazin: Faulkners vision av människans integritet. N° de réf. du libraire 20027

Etat du livre

  • Tous
  • Neufs
  • Anciens ou d'occasion

Reliure

Particularités

Pays

  • Tous les pays

Evaluation du vendeur

7980 résultats (Affichage des résultats 1 - 30)
Endeca