Katėr pėrrallat nga Zululandi: Doktor Gjilpėra zbulon rrėnjėt e dramės sė Mamurrasit (Albanian Edition)

Note moyenne 4,7
( 20 avis fournis par Goodreads )
 
9780692287835: Katėr pėrrallat nga Zululandi: Doktor Gjilpėra zbulon rrėnjėt e dramės sė Mamurrasit (Albanian Edition)

Katėr Pėrralla nga Zullulandi" ėshtė njė cikėl tregimesh prej tė cilėve u botua vetėm njėri: "Njė ambasadė e zulluve nė Paris", nė gazetėn "Dielli" 1922. Ashtu si dhe vepra tjetėr e rėndėsishme e Konicės "Doktor Gjilpėra" dhe kjo mbeti njė fragment i asaj qė kishte menduar autori si vepėr tė plotė. Nė ciklin me tregime "Katėr pėrralla nga Zullulandi", Faik Konica trajton njė temė origjinale me njė subjekt disi tė veēantė dhėnė nė njė plan, kryesisht satirik. Gjithēka shihet me syrin e njeriut realist, pėr tė cilėn ajo ēfarė dėshiron tė shohė me atė qė sheh realisht, ka njė hendek gati tė pamundur pėr t'i kaluar. Duke qėnė i ndėrgjegjshėm pėr kėtė, nė tregimin "Njė am- basadė e zulluve nė Paris", Konica i flet lexuesit shqiptar nėpėrmjet tekstit dhe nėntekstit. Ngjarjet dhe personazhet e ēojnė lexuesin nė Afrikė, por disa nga problemet dhe shqetėsimet nuk janė tė huaja pėr shoqėrinė shqiptare tė kohės. Konica tregon pėr zullutė, si njė popull i prapambetur i Afrikės, i shtypur nga kolonizatorėt e huaj, qė ndodhet nė njė nga udhėkryqet e historisė sė tij. Bijt e tij mė tė mirė aspirojnė e pėrpiqen pėr njė jetė tė lirė dhe njė shtet tė pavarur. Por rruga drejt lirisė sė vėrtetė nuk ėshtė aq e lehtė, aq mė tepėr pėr popullin e Zullulandit qė, ndonėse plot energji dhe kulturė origjinale, nuk e ka fituar plotėsisht ndėrgjegjjen kombėtare.

Les informations fournies dans la section « Synopsis » peuvent faire référence ą une autre édition de ce titre.

Acheter neuf Afficher le livre
EUR 14,52

Autre devise

Frais de port : Gratuit
De Royaume-Uni vers Etats-Unis

Destinations, frais et délais

Ajouter au panier

Meilleurs résultats de recherche sur AbeBooks

1.

Faik Konica
Edité par Blej.com, United States (2014)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 10
impression ą la demande
Vendeur
The Book Depository
(London, Royaume-Uni)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre Blej.com, United States, 2014. Paperback. État : New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.Kater Perralla nga Zullulandi eshte nje cikel tregimesh prej te cileve u botua vetem njeri: Nje ambasade e zulluve ne Paris, ne gazeten Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjeter e rendesishme e Konices Doktor Gjilpera dhe kjo mbeti nje fragment i asaj qe kishte menduar autori si veper te plote. Ne ciklin me tregime Kater perralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nje teme origjinale me nje subjekt disi te vecante dhene ne nje plan, kryesisht satirik. Gjithcka shihet me syrin e njeriut realist, per te cilen ajo cfare deshiron te shohe me ate qe sheh realisht, ka nje hendek gati te pamundur per t i kaluar. Duke qene i ndergjegjshem per kete, ne tregimin Nje am- basade e zulluve ne Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nepermjet tekstit dhe nentekstit. Ngjarjet dhe personazhet e cojne lexuesin ne Afrike, por disa nga problemet dhe shqetesimet nuk jane te huaja per shoqerine shqiptare te kohes. Konica tregon per zullute, si nje popull i prapambetur i Afrikes, i shtypur nga kolonizatoret e huaj, qe ndodhet ne nje nga udhekryqet e historise se tij. Bijt e tij me te mire aspirojne e perpiqen per nje jete te lire dhe nje shtet te pavarur. Por rruga drejt lirise se vertete nuk eshte aq e lehte, aq me teper per popullin e Zullulandit qe, ndonese plot energji dhe kulture origjinale, nuk e ka fituar plotesisht ndergjegjjen kombetare. N° de réf. du libraire APC9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 14,52
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : Gratuit
De Royaume-Uni vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

2.

Konica, Faik
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : > 20
impression ą la demande
Vendeur
BargainBookStores
(Grand Rapids, MI, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre Paperback. État : New. This item is printed on demand. Item doesn't include CD/DVD. N° de réf. du libraire 8216395

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 11,39
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 3,40
Vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

3.

Faik Konica
Edité par Blej.com, United States (2014)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 10
impression ą la demande
Vendeur
The Book Depository US
(London, Royaume-Uni)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre Blej.com, United States, 2014. Paperback. État : New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Kater Perralla nga Zullulandi eshte nje cikel tregimesh prej te cileve u botua vetem njeri: Nje ambasade e zulluve ne Paris, ne gazeten Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjeter e rendesishme e Konices Doktor Gjilpera dhe kjo mbeti nje fragment i asaj qe kishte menduar autori si veper te plote. Ne ciklin me tregime Kater perralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nje teme origjinale me nje subjekt disi te vecante dhene ne nje plan, kryesisht satirik. Gjithcka shihet me syrin e njeriut realist, per te cilen ajo cfare deshiron te shohe me ate qe sheh realisht, ka nje hendek gati te pamundur per t i kaluar. Duke qene i ndergjegjshem per kete, ne tregimin Nje am- basade e zulluve ne Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nepermjet tekstit dhe nentekstit. Ngjarjet dhe personazhet e cojne lexuesin ne Afrike, por disa nga problemet dhe shqetesimet nuk jane te huaja per shoqerine shqiptare te kohes. Konica tregon per zullute, si nje popull i prapambetur i Afrikes, i shtypur nga kolonizatoret e huaj, qe ndodhet ne nje nga udhekryqet e historise se tij. Bijt e tij me te mire aspirojne e perpiqen per nje jete te lire dhe nje shtet te pavarur. Por rruga drejt lirise se vertete nuk eshte aq e lehte, aq me teper per popullin e Zullulandit qe, ndonese plot energji dhe kulture origjinale, nuk e ka fituar plotesisht ndergjegjjen kombetare. N° de réf. du libraire APC9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 14,88
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : Gratuit
De Royaume-Uni vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

4.

Konica, Faik
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Quantité : > 20
impression ą la demande
Vendeur
Pbshop
(Wood Dale, IL, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre 2014. PAP. État : New. New Book.Shipped from US within 10 to 14 business days.THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. N° de réf. du libraire IP-9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 11,57
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 3,40
Vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

5.

Konica, Faik
Edité par blej.com (2017)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 15
impression ą la demande
Vendeur
Murray Media
(North Miami Beach, FL, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com, 2017. Paperback. État : New. Never used! This item is printed on demand. N° de réf. du libraire 0692287833

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 13,23
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 2,54
Vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

6.

Faik Konica
Edité par blej.com
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 20
Vendeur
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com. Paperback. État : New. Paperback. 198 pages. Dimensions: 8.0in. x 5.0in. x 0.5in.Katr Prralla nga Zullulandi sht nj cikl tregimesh prej t cilve u botua vetm njri: Nj ambasad e zulluve n Paris, n gazetn Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjetr e rndsishme e Konics Doktor Gjilpra dhe kjo mbeti nj fragment i asaj q kishte menduar autori si vepr t plot. N ciklin me tregime Katr prralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nj tem origjinale me nj subjekt disi t veant dhn n nj plan, kryesisht satirik. Gjithka shihet me syrin e njeriut realist, pr t ciln ajo far dshiron t shoh me at q sheh realisht, ka nj hendek gati t pamundur pr ti kaluar. Duke qn i ndrgjegjshm pr kt, n tregimin Nj am- basad e zulluve n Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nprmjet tekstit dhe nntekstit. Ngjarjet dhe personazhet e ojn lexuesin n Afrik, por disa nga problemet dhe shqetsimet nuk jan t huaja pr shoqrin shqiptare t kohs. Konica tregon pr zullut, si nj popull i prapambetur i Afriks, i shtypur nga kolonizatort e huaj, q ndodhet n nj nga udhkryqet e historis s tij. Bijt e tij m t mir aspirojn e prpiqen pr nj jet t lir dhe nj shtet t pavarur. Por rruga drejt liris s vrtet nuk sht aq e leht, aq m tepr pr popullin e Zullulandit q, ndonse plot energji dhe kultur origjinale, nuk e ka fituar plotsisht ndrgjegjjen kombtare. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. N° de réf. du libraire 9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 13,99
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 3,36
Vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

7.

Konica, Faik
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Quantité : > 20
impression ą la demande
Vendeur
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, Royaume-Uni)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre 2014. PAP. État : New. New Book. Delivered from our US warehouse in 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND.Established seller since 2000. N° de réf. du libraire IP-9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 10,45
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 10,06
De Royaume-Uni vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

8.

Faik Konica
Edité par blej.com (2014)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 1
Vendeur
Irish Booksellers
(Rumford, ME, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com, 2014. Paperback. État : New. book. N° de réf. du libraire 0692287833

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 21,50
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : Gratuit
Vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais

9.

Konica, Faik
Edité par blej.com
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) PAPERBACK Quantité : > 20
Vendeur
Russell Books
(Victoria, BC, Canada)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com. PAPERBACK. État : New. 0692287833 Special order direct from the distributor. N° de réf. du libraire ING9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 15,78
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 5,96
De Canada vers Etats-Unis
Destinations, frais et délais