Katër përrallat nga Zululandi: Doktor Gjilpëra zbulon rrënjët e dramës së Mamurrasit

Note moyenne 4,68
( 19 avis fournis par GoodReads )
 
9780692287835: Katër përrallat nga Zululandi: Doktor Gjilpëra zbulon rrënjët e dramës së Mamurrasit
Présentation de l'éditeur :

Katër Përralla nga Zullulandi" është një cikël tregimesh prej të cilëve u botua vetëm njëri: "Një ambasadë e zulluve në Paris", në gazetën "Dielli" 1922. Ashtu si dhe vepra tjetër e rëndësishme e Konicës "Doktor Gjilpëra" dhe kjo mbeti një fragment i asaj që kishte menduar autori si vepër të plotë. Në ciklin me tregime "Katër përralla nga Zullulandi", Faik Konica trajton një temë origjinale me një subjekt disi të veçantë dhënë në një plan, kryesisht satirik. Gjithçka shihet me syrin e njeriut realist, për të cilën ajo çfarë dëshiron të shohë me atë që sheh realisht, ka një hendek gati të pamundur për t'i kaluar. Duke qënë i ndërgjegjshëm për këtë, në tregimin "Një am- basadë e zulluve në Paris", Konica i flet lexuesit shqiptar nëpërmjet tekstit dhe nëntekstit. Ngjarjet dhe personazhet e çojnë lexuesin në Afrikë, por disa nga problemet dhe shqetësimet nuk janë të huaja për shoqërinë shqiptare të kohës. Konica tregon për zullutë, si një popull i prapambetur i Afrikës, i shtypur nga kolonizatorët e huaj, që ndodhet në një nga udhëkryqet e historisë së tij. Bijt e tij më të mirë aspirojnë e përpiqen për një jetë të lirë dhe një shtet të pavarur. Por rruga drejt lirisë së vërtetë nuk është aq e lehtë, aq më tepër për popullin e Zullulandit që, ndonëse plot energji dhe kulturë origjinale, nuk e ka fituar plotësisht ndërgjegjjen kombëtare.

Les informations fournies dans la section « A propos du livre » peuvent faire référence à une autre édition de ce titre.

Meilleurs résultats de recherche sur AbeBooks

1.

Faik Konica
Edité par Blej.com, United States (2014)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 10
impression à la demande
Vendeur
The Book Depository
(London, Royaume-Uni)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre Blej.com, United States, 2014. Paperback. État : New. 203 x 127 mm. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.Kater Perralla nga Zullulandi eshte nje cikel tregimesh prej te cileve u botua vetem njeri: Nje ambasade e zulluve ne Paris, ne gazeten Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjeter e rendesishme e Konices Doktor Gjilpera dhe kjo mbeti nje fragment i asaj qe kishte menduar autori si veper te plote. Ne ciklin me tregime Kater perralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nje teme origjinale me nje subjekt disi te vecante dhene ne nje plan, kryesisht satirik. Gjithcka shihet me syrin e njeriut realist, per te cilen ajo cfare deshiron te shohe me ate qe sheh realisht, ka nje hendek gati te pamundur per t i kaluar. Duke qene i ndergjegjshem per kete, ne tregimin Nje am- basade e zulluve ne Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nepermjet tekstit dhe nentekstit. Ngjarjet dhe personazhet e cojne lexuesin ne Afrike, por disa nga problemet dhe shqetesimet nuk jane te huaja per shoqerine shqiptare te kohes. Konica tregon per zullute, si nje popull i prapambetur i Afrikes, i shtypur nga kolonizatoret e huaj, qe ndodhet ne nje nga udhekryqet e historise se tij. Bijt e tij me te mire aspirojne e perpiqen per nje jete te lire dhe nje shtet te pavarur. Por rruga drejt lirise se vertete nuk eshte aq e lehte, aq me teper per popullin e Zullulandit qe, ndonese plot energji dhe kulture origjinale, nuk e ka fituar plotesisht ndergjegjjen kombetare. N° de réf. du libraire APC9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 16,13
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 1,39
De Royaume-Uni vers France
Destinations, frais et délais

2.

Faik Konica
Edité par Blej.com, United States (2014)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 10
impression à la demande
Vendeur
The Book Depository US
(London, Royaume-Uni)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre Blej.com, United States, 2014. Paperback. État : New. 203 x 127 mm. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Kater Perralla nga Zullulandi eshte nje cikel tregimesh prej te cileve u botua vetem njeri: Nje ambasade e zulluve ne Paris, ne gazeten Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjeter e rendesishme e Konices Doktor Gjilpera dhe kjo mbeti nje fragment i asaj qe kishte menduar autori si veper te plote. Ne ciklin me tregime Kater perralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nje teme origjinale me nje subjekt disi te vecante dhene ne nje plan, kryesisht satirik. Gjithcka shihet me syrin e njeriut realist, per te cilen ajo cfare deshiron te shohe me ate qe sheh realisht, ka nje hendek gati te pamundur per t i kaluar. Duke qene i ndergjegjshem per kete, ne tregimin Nje am- basade e zulluve ne Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nepermjet tekstit dhe nentekstit. Ngjarjet dhe personazhet e cojne lexuesin ne Afrike, por disa nga problemet dhe shqetesimet nuk jane te huaja per shoqerine shqiptare te kohes. Konica tregon per zullute, si nje popull i prapambetur i Afrikes, i shtypur nga kolonizatoret e huaj, qe ndodhet ne nje nga udhekryqet e historise se tij. Bijt e tij me te mire aspirojne e perpiqen per nje jete te lire dhe nje shtet te pavarur. Por rruga drejt lirise se vertete nuk eshte aq e lehte, aq me teper per popullin e Zullulandit qe, ndonese plot energji dhe kulture origjinale, nuk e ka fituar plotesisht ndergjegjjen kombetare. N° de réf. du libraire APC9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 16,18
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 1,39
De Royaume-Uni vers France
Destinations, frais et délais

3.

Konica, Faik
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Quantité : > 20
impression à la demande
Vendeur
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, Royaume-Uni)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre 2014. PAP. État : New. New Book. Delivered from our US warehouse in 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND.Established seller since 2000. N° de réf. du libraire IP-9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 11,37
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 11,54
De Royaume-Uni vers France
Destinations, frais et délais

4.

Konica, Faik
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : > 20
impression à la demande
Vendeur
BargainBookStores
(Grand Rapids, MI, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre Paperback. État : New. This item is printed on demand. Item doesn't include CD/DVD. N° de réf. du libraire 8216395

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 12,38
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 11,55
De Etats-Unis vers France
Destinations, frais et délais

5.

Konica, Faik
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Quantité : > 20
impression à la demande
Vendeur
PBShop
(Wood Dale, IL, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre 2014. PAP. État : New. New Book.Shipped from US within 10 to 14 business days.THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. N° de réf. du libraire IP-9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 12,58
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 13,87
De Etats-Unis vers France
Destinations, frais et délais

6.

Faik Konica
Edité par blej.com
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 20
Vendeur
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com. Paperback. État : New. Paperback. 198 pages. Dimensions: 8.0in. x 5.0in. x 0.5in.Katr Prralla nga Zullulandi sht nj cikl tregimesh prej t cilve u botua vetm njri: Nj ambasad e zulluve n Paris, n gazetn Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjetr e rndsishme e Konics Doktor Gjilpra dhe kjo mbeti nj fragment i asaj q kishte menduar autori si vepr t plot. N ciklin me tregime Katr prralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nj tem origjinale me nj subjekt disi t veant dhn n nj plan, kryesisht satirik. Gjithka shihet me syrin e njeriut realist, pr t ciln ajo far dshiron t shoh me at q sheh realisht, ka nj hendek gati t pamundur pr ti kaluar. Duke qn i ndrgjegjshm pr kt, n tregimin Nj am- basad e zulluve n Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nprmjet tekstit dhe nntekstit. Ngjarjet dhe personazhet e ojn lexuesin n Afrik, por disa nga problemet dhe shqetsimet nuk jan t huaja pr shoqrin shqiptare t kohs. Konica tregon pr zullut, si nj popull i prapambetur i Afriks, i shtypur nga kolonizatort e huaj, q ndodhet n nj nga udhkryqet e historis s tij. Bijt e tij m t mir aspirojn e prpiqen pr nj jet t lir dhe nj shtet t pavarur. Por rruga drejt liris s vrtet nuk sht aq e leht, aq m tepr pr popullin e Zullulandit q, ndonse plot energji dhe kultur origjinale, nuk e ka fituar plotsisht ndrgjegjjen kombtare. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. N° de réf. du libraire 9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 15,21
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 11,98
De Etats-Unis vers France
Destinations, frais et délais

7.

Konica, Faik
Edité par blej.com (2017)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 20
impression à la demande
Vendeur
Murray Media
(North Miami Beach, FL, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com, 2017. Paperback. État : New. This item is printed on demand. N° de réf. du libraire 0692287833

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 14,66
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 18,49
De Etats-Unis vers France
Destinations, frais et délais

8.

Konica, Faik
Edité par blej.com
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) PAPERBACK Quantité : > 20
Vendeur
Russell Books
(Victoria, BC, Canada)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com. PAPERBACK. État : New. 0692287833 Special order direct from the distributor. N° de réf. du libraire ING9780692287835

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 17,15
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 27,75
De Canada vers France
Destinations, frais et délais

9.

Konica, Faik
Edité par blej.com (2017)
ISBN 10 : 0692287833 ISBN 13 : 9780692287835
Neuf(s) Paperback Quantité : 3
impression à la demande
Vendeur
Murray Media
(North Miami Beach, FL, Etats-Unis)
Evaluation vendeur
[?]

Description du livre blej.com, 2017. Paperback. État : New. This item is printed on demand. N° de réf. du libraire P110692287833

Plus d'informations sur ce vendeur | Poser une question au libraire

Acheter neuf
EUR 35,40
Autre devise

Ajouter au panier

Frais de port : EUR 18,49
De Etats-Unis vers France
Destinations, frais et délais