Langue: anglais
Edité par American Neptune Inc. & The Peabody Museum, Salem, MA, 1946
Vendeur : Brothertown Books, Deansboro, NY, Etats-Unis
Magazine / Périodique
EUR 22,35
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierSoft cover. Etat : Very Good. Here is a single issue of "The American Neptune, a Quarterly Journal of Maritime History", Volume VI, No. 3, July 1946. Established in 1941, and after many decades of publication, the journal ceased production in 2002. Out of Print - OP CONTENTS : - Fredrik Henrik of Chapman -- by Gustaf Halldin - A New Hampshireman Transports Spanish Troops to Oran - 1732 -- by Lawrence Waters Jenkins - Early Great Lakes Steamboats - 1816 to 1830 -- by H. A. Musham - "Oregon" & "Peacemaker" - 12 Inch Wrought Iron Guns -- by Thomas Hornsby - The Source of Whittier's "The Dead Ship of Hartswell" -- by Kenneth Scott TITLE : The American Neptune - a Quarterly Journal of Maritime History ISSUE : Vol. VI, No. 3 DATE : July 1946 EDITOR : Walter Muir Whitehill, et al IMPRINT : The American Neptune Inc. & Peabody Museum of Salem PLACE : Salem, Massachusetts STATUS : OP . The Journal ceased publication in 2002. PHYSICAL DESCRIPTION : Quarterly periodical; Illustrations are line drawings, halftone photographs, and black-and-white reproductions of old paintings and drawings; volume pages 161 - 236 (66 pp) + 2 pages of back material; approximately 7" x 10", printed glued and stapled wraps with slightly extended edges. CONDITION -- VERY GOOD -- This is a previously owned periodical which remains clean and attractive, with the following noted :: EXTERIOR : Shallow, lengthwise crease to spine; nicking to edges, light and weathering along edges ; else clean and attractive, including back cover. BINDING : Solid with no detached or loose leaves INTERIOR : Clean and unmarked throughout.
EUR 4,72
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierhft. Etat : Fine. osprättad.
Langue: anglais
Edité par International Society for Ecological Modelling, 1979., 1979
ISBN 10 : 8787257181 ISBN 13 : 9788787257183
Vendeur : Alplaus Books, Alplaus, NY, Etats-Unis
EUR 44,70
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierhardcover. Etat : Good. Hardcover. Some generally light soiling of covers; gentle wear. No markings noted. Bottom corners and edges bumped.
Edité par National Maritime Museum, 1952
Vendeur : Zubal-Books, Since 1961, Cleveland, OH, Etats-Unis
EUR 23,87
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierEtat : Very Good. 47 pp., Paperback, very good. - If you are reading this, this item is actually (physically) in our stock and ready for shipment once ordered. We are not bookjackers. Buyer is responsible for any additional duties, taxes, or fees required by recipient's country.
Vendeur : Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suède
EUR 14,16
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierStockholm; Gunnar Ekelöf-sällskapet / Ruin, 2009. 23,5x15,5 cm. 159, (3, 2 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Fint ex. Med bidrag av bl. a. Barbro Alving, Gunnar Brusewitz, Lars Forssell, Daniel Hjorth och Jan Erik Vold.
Edité par Norstedts 2013. 2016, 2016
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 10,86
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier274, (2) s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint exemplar. Med bidrag från bland andra Kerstin Ekman, Agneta Pleijel, Nina Burton, Gunnar Harding och Johan Svedjedal.
Edité par Ekström & Garay, Lund, 2023, 2023
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 16,52
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier863, (6) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Vendeur : Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suède
EUR 14,16
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierSewn as issued, printed wrappers. As new. Stockholm, National Maritime Museum, 1952. 8vo. 48 pp. Illustrated.
EUR 5,66
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierAkademilitteratur, Stockholm 1980. 50, (6) sidor. Häftad. Illustrerad. Bra skick.
Vendeur : Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suède
EUR 11,33
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierHäftad, dek. omslag. Gott skick. Ingår på sid. 14-31 i Biblis, 45, våren 2009. Stockholm 2009. 8:o. 64 sid. Illustrerad. In Swedish, despite the English title. A presentation of the Paul Lipschutz Poster Collection, presented to the Royal Library, Stockholm, Sweden.
Edité par Arena 2012 2012, 2012
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 16,52
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier239 s. Förlagsband. Förlagsnytt exemplar.
Vendeur : Revaluation Books, Exeter, Royaume-Uni
EUR 88,69
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierPaperback. Etat : Brand New. 272 pages. 9.75x6.75x0.62 inches. In Stock.
EUR 11,33
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierGunnar Ekelöf-sällskapet, Stockholm 2009. 159 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. ISBN 9789197600828.
Edité par Norstedts 2019 2016, 2019
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 21,72
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier365 (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny.
Vendeur : Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suède
EUR 6,23
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierEn grundläggande filosofisk hatskrift i ord och bild förmedlad av Lars Persson och Lars Halldin. Akademilitteratur 1980. Tryckt i en upplaga av 799 varav bibliofilupplagan 299 ex. 50,(6) s. Illustrerad. Trådhäftad. 19,5 x 14 cm.*Ordinarie upplagan.[#\108025].
Edité par Norstedts 2024., 2024
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 27,38
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier379 s. Illustrerad i färg och s/v. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny. Samfundet De Nio har sedan 2003 årligen givit ut sin litterära kalender, som innehåller essäer, poesi och kortprosa av några av den svenska litteraturens mest intressanta namn.I 2024 års utgåva finns bidrag av bland andra Jonas Ellerström, Marianne Eyre, Daniela Floman, Peter Fröberg Idling, Turhan Kayaoglu, Maria Küchen, Sara Mannheimer, Mickaela Persson, Sogand Sasanpour och Claes Wahlin.Barbro Lindgren tilldelades 2023 De Nios Stora pris "för hennes otämjda och hisnande litterära gärning för alla åldrar". Hon presenteras genom en längre intervju av Madeleine Gustafsson som avslutar kalendern.En utvald konstnär utformar omslaget och ett flertal av inlagans illustrationer. I år är det Eva Mossing Larsen som fått uppdraget och som i samarbete med formgivaren Elsa Wohlfahrt Larsson står för den grafiska profilen.
Edité par Norstedts 2022., 2022
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 27,38
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier397 s. Illustrerad i färg och s/v. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny.
Edité par Norstedts 2021., 2021
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 27,38
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier406 (2) s. Illustrerad i färg och s/v. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny.
Edité par Norstedts 2018 2016, 2018
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 27,38
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier382 s. Rikligt illustrerad av Mamma Andersson som även gjort omslaget. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny.
Vendeur : Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suède
EUR 10,39
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierSvenska turistföreningens små häften. Blekinge: 1. Stockholm 1938. 31,(1) s. Rikt illustrerad. Blått klotband med mjuka pärmar, omslag medbundna. Skuren. Namnteckning i bläck på försättsbladet. Anteckningar i blyerts på eftersättsbladet. 19 x 12,5 cm.[#\119823].
EUR 18,88
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierKockums Mekaniska Verkstads AB, Malmö 1954. 145, (4) sidor. Förlagsband. 29,5x22,5 cm. Illustrerad.
Edité par International Society for Ecological Modelling, 1979., 1979
Vendeur : The Book Firm, Subiaco, WA, Australie
EUR 63,71
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierHardcover. Ends of spine bumped, otherwise good condition. No dust jacket. 258pp. ISBN 8787257181.
Edité par Stockholm, National Maritime Museum,, 1952
Vendeur : Bärbel Hoffmann, Kall, Allemagne
EUR 10
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier47 S., Normalformat 22 cm, farbig illustrierte Broschur, mit Abbildungen. Text in Englisch. Exemplar am Einband fleckig u. im Papier teils etwas nachgedunkelt, Seiten sauber u. gut erhalten.
Edité par Norstedts 2026., 2026
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 32,57
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier270 (1) s. Illustrerad i färg och s/v. Förlagsband med skyddsomslg. Förlagsny. Samfundet De Nio har sedan 2003 årligen givit ut sin litterära kalender, som innehåller essäer, poesi och kortprosa av några av den svenska litteraturens mest intressanta namn.
Edité par Norstedts 2025., 2025
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 32,57
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier413, (2) s. Illustrerad i färg och s/v. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny. Samfundet De Nio har sedan 2003 årligen givit ut sin litterära kalender, som innehåller essäer, poesi och kortprosa av några av den svenska litteraturens mest intressanta namn.
Edité par Norstedts 2023., 2023
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 32,57
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier411 s. Illustrerad i färg och s/v. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsny.
Edité par Kungliga Biblioteket 1999. 1999, 1999
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 38,24
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier28x21 cm. 240 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med lite nött skyddsomslag. (Kungliga Bibliotekets utställningskatalog Nr. 131).
Langue: suédois
Edité par Kungl. biblioteket, Stockholm, 1999
ISBN 10 : 917000191X ISBN 13 : 9789170001918
Vendeur : Joseph Burridge Books, Dagenham, Royaume-Uni
EUR 59,60
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierHardcover. Etat : Very Good. Etat de la jaquette : Very Good. 267 pages : color illustrations ; 29 cm. In swedish. Summary in English.
Vendeur : Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suède
EUR 37,77
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panierSvart förlagsband, dek. skyddsomslag. Fint exemplar. Proveniens: Gunilla Palmstierna-Weiss. (Boken innehåller ett textbidrag om Peter Weiss på sid. 94-123, se nedan.) Stockholm, Norstedts, 2020. 8:o. 336 sid. Rikt illustrerad. Innehåll: "Ansikten i ett arkiv. Några reflektioner om dokumentärt berättande" av Maja Hagerman, "Kom, min lilla respit hypnagogin och dikten" av Matilda Södergran, "Stränderna längs paradisets murar" av Olof Åkerlund, "Konsten, samhället, drömmarna och människan" av Marit Furn, "Öronen i jorden" av Kerro Holmberg, "Weiss kubism, Weiss krigsmålning. Fasetter" av Magnus Bergh, "Lagårdens sång" av Per Helge, "I minnet är Helsingfors överallt" av Anneli Jordahl, "Själva stenarna tala. Ur ett pågående romanarbete" av Niklas Rådström, "Korna och begäret" av Amelie Björck, "Nåd och tur. Ur Måla" av Kristoffer Folkhammar, "Ära och andrum. Harry Martinson och Samfundet De Nio" av Johan Svedjedal, "Bokstavskatedralen" av Andrea Lundgren, "Utdrag ur Valborgsmässoafton på Nytorps Gärde" av Sara Abdollahi, "Tillfälligt möte i Bad Nauheim" av Lars Kleberg, "Oskulden i människolivet. Ett sensått frö till Gunnar Ekelöfs jungfrumystik" av Peter Ejewall, "Sulpicia, kvinnlig poet i Rom" av Tore Janson, "Sulpicia, tolkad av Gunnar Hardig och Tore Janson. Dikter", "Om Inge Jonsson" av Kerstin Ekman, "Tvåhövdad hund" av Jonas Ellerström samt "'Dessa tomma fläckar i historien - så snart man hittar en vet man att där finns en stark berättelse.' Samtal med Ola Larsmo" av Madeleine Gustafsson.
Edité par Malmö, Allhems förlag 1963. 1963, 1963
Vendeur : Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suède
EUR 65,15
Quantité disponible : 1 disponible(s)
Ajouter au panier29 x 21 cm. 504 s. + ett flertal färgplanscher, ritningar och tabeller. Rikt illustrerad i texten. Förlagets blå halvskinnband med upphöjda bind, sparsam ryggförgyllning, övre guldsnitt. Fint skick.